Jedyne takie pismo w Polsce!


Taniec wychodził w latach 1974-1994 początkowo jako rocznik, a następnie kwartalnik. Zainicjowany i prowadzony przez Pawła Chynowskiego wydawany był przez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, następnie przez Teatr Wielki – Operę Narodową (1992-1994). Redaktorowi Chynowskiemu udało się skupić na łamach magazynu wszystkich ówczesnych publicystów baletowych, jak: Irena Turska, Janina Pudełek, Bożena Mamontowicz-Łojek, Jan Berski, Renata Popkowicz-Tajchert, Jadwiga Ignaczak czy Joanna Sibilska, a także krytyków muzycznych zainteresowanych tematyką baletu, jak: Małgorzata Komorowska, Wanda Obniska, Bogusław Kaczyński, Wacław Panek, Jacek Marczyński i inni. Po długiej przerwie, w 2008 roku ukazał się jeden numer na płycie CD nakładem prywatnym. Znowu nastąpiła przerwa, ponownie krytycy i teoretycy tańca musieli czekać na pismo dedykowane tylko i wyłącznie sztuce tańca. W roku 2014 grupa młodych krytyków i teoretyków tańca zebrała się, by wskrzesić idee pisma. Nr 1-2/2015 (19-20) to pierwszy numer reaktywowanego periodyku.

W roku 2016 fundacja Instytut Rozwoju Kultury została wydawcą magazynu Taniec. Wydaliśmy już 15 numerów! Współpracujemy przy różnych wydarzeniach z liczącymi się w kraju instytucjami, teatrami i festiwalami, m.in. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Centrum edukacji Artystycznej, Instytut J. Grotowskiego we Wrocławiu, Polska Sieć Tańca, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Zamek w Szczecinie, festiwal Ciało/Umysł, Balet Cracovia Danza.

aktualności

Nowy numer 2.2022

Zapraszamy do pobrania kolejnego numeru Tańca - 2/2022. Szczegóły w zakładce Kwartalnik. Zapraszamy! 248

NIMiT patronem TAŃCA!

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca został patronem honorowym tegorocznych wydań Tańca! Dziękujemy. 300

Kalejdoskop 2022
Festiwal Tańca Współczesnego Kalejdoskop odbywa się w Białymstoku od 2002 roku. Wydarzenie to jest największą i najważniejszą imprezą promującą taniec współczesny w północno-wschodniej Polsce. Festiwal, zgodnie ze swoją nazwą, hołduje zasadzie zmienności i różnorodności. Przygotujcie wygodne buty, a w kalendarzu zarezerwujcie termin 2-5 czerwca!


aktualności

Dodatek - Edukacja taneczna 2021
Nowa inicjatywa Instytutu Rozwoju Kultury i magazynu Taniec - specjalne wydanie o edukacji tanecznej. Wydany w październiku br. Zapraszamy nauczycieli, instruktorów i animatorów tańca!

20. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu”

Taniec objął patronatem medialnym tegoroczną jubileuszową edycję Festiwalu. W tym roku przypada 20. edycja C/U. Stąd główny temat to celebracja, urodziny. Z jednej strony to impreza, świętowanie. Ale z drugiej zaduma. Zaduma nad przeszłością, przyszłością i teraźniejszością – osiągniętą pozycją, znaczeniem, wpływem na współczesną scenę tańca. 248

MOVE FESTIVAL
24-26.09.2021r. w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji (MCKiE) odbył się MOVE FESTIVAL, którego głównym organizatorem był Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz MCKiE „Dom Harcerza” im. J. Korczaka w Zielonej Górze. Myślą przewodnią na ten rok było generations | pokolenia. Hasło było dla nas otwarciem inspiracyjnym do spotkania artystów, krytyków i kuratorów będących świadkami różnych etapów rozwoju polskiego tańca współczesnego. Pragneliśmy, aby na scenie zaprezentowali się zarówno twórcy z wieloletnim doświadczeniem, scenicznym jak i pedagogicznym oraz przedstawiciele młodego pokolenia realizujący autorskie inicjatywy artystyczne.


Redakcja

Główny trzon redakcyjny tworzą ludzie wykształceni kierunkowo, odznaczający się wyjątkowym zapałem i aktywnością. Nasi Redaktorzy prezentują ośrodki naukowe i kulturalne (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Stały skład redakcji:

Anna Banach - polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze, teoretyczka i historyczka tańca.

Marianna Jasionowska - redaktor naczelna. Doktor Nauk Społecznych, absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Ewa Kretkowska - magister filologii polskiej, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Marta Mück - tancerka, nauczyciel tańca, doktorantka w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Marta Seredyńska – absolwentka Wiedzy o teatrze oraz Mediów Interaktywnych i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PR i marketing: –Patrycja Kondziałka - mgr historii kultury, filozofka, fotografka, specjalistka ds. reklamy

Autorzy współpracujący Anna Gryszkiewicz, Krzysztof Hliniak, Alicja Iwańska, Justyna Stanisławska, Aleksandra Pacak, Elżbieta Pastecka, Monika Węgrzyn, Marek Zadłużny

WOLONTARIUSZE Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, energię i wsparcie!

Kwartalnik

Aktualny plik pdf do ściągnięcia:

Spis treści TANIEC 2.2022:
KULTURA

Cykl: Ciało na scenie. Czy nagość na „scenie” to wynalazek współczesności? cz.2 – Małgorzata Skusa

HISTORIA

Utracone dziedzictwo - repertuar Polskiego Baletu Reprezentacyjnego – Ewa Kretkowska

RECENZJA

Balet „Don Kichot’ pod czeskim nadzorem – Elżbieta Pastecka
Maestria duetów – Ewa Kretkowska
Wampir w zalotach czyli historia Draculi na nowo odczytana – Elżbieta Pastecka

FELIETON

Portret kobiety w tańcu towarzyskim – Julia Wójcicka

WYWIAD

Taniec w Polsce powinien zachować różnorodność – z Karolem Urbańskim, zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca rozmawia Marta Seredyńska
Tworzenie więzi – z Lucyną Zwolińską rozmawia Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Przyszłość nie jest dziś pewna – z Włodzimierzem Kaczkowskim rozmawia Marta Seredyńska

RELACJA

Taniec w przestrzeni miejskiej – Festiwal Kalejdoskop 2022 – Marta Seredyńska

Archiwum

Numery archiwalne 2016-2018

Dowiedz się więcej
o czym pisaliśmy w poszczególnych numerach

Wesprzyj nasze działania

Zostań Mecenasem TAŃCA

Możesz pomóc tworzyć magazyn TANIEC i wesprzeć naszą działalność. Czasopismo jest dostępne bezpłatnie, ale praca nad nim to wiele godzin poświęconych na pisanie i tworzenie magazynu, który otrzymujesz od nas.
Darowizny można dokonać na konto fundacji Instytut Rozwoju Kultury
z dopiskiem TANIEC:
mBank 26114020040000360278730653

Współpraca

Szukamy autorów

Dla autorów

Reklama w TAŃCU i na naszym Fb

Skontaktuj się z nami!

Nasze patronaty

Naszą misją jest też promocja ciekawych wydarzeń w dziedzinie tańca dlatego obejmujemy naszym patronatem medialnym różne projekty.
Nasze patronaty w sezonie 2022:

DO Festival Festiwal Kalejdoskop 2022 MOVE FESTIVAL 2022 21. Ciało/Umysł.

Projekt "Szczeliny"-Kobiety w sztukach performatywnych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego 25.Festiwal Rozdroże MOVE FESTIVAL 2021 program Scena dla Młodych 18. Festiwal Kalejdoskop Konkurs Golden Pointe Shoes 2021 Online 22. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” Warsaw CI Flow festiwal 20. Ciało/Umysł. Niech żyję! Rozmównica Polski Teatr Tanca Premiera "Szepty i cienie" Opera Nova w Bydgoszczy

Nasze patronaty w sezonie 2020: 21. Festiwal Tanców Dworskich „Cracovia Danza” 19. Festiwal Ciało/Umysł Performing Europe Warszawskie Muzeum Tanca II Kongres Tańca Tanecznik Premiera filmu "A potem tańczyliśmy" Premiera "Don Juan" Teatr Wielki w Poznaniu Zawirowania

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca objął patronatem honorowym wydania TAŃCA w 2022.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Kontakt

Polub nas

kontakt

kwartalnik.taniec@gmail.com

nr konta

mBank 26114020040000360278730653

Wydawca

Instytut Rozwoju Kultury