Taniec wychodził w latach 1974-1994 początkowo jako rocznik, a następnie kwartalnik. Zainicjowany i prowadzony przez Pawła Chynowskiego wydawany był przez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, następnie przez Teatr Wielki – Operę Narodową (1992-1994).
Redaktorowi Chynowskiemu udało się skupić na łamach magazynu wszystkich ówczesnych publicystów baletowych, jak: Irena Turska, Janina Pudełek, Bożena Mamontowicz-Łojek, Jan Berski, Renata Popkowicz-Tajchert, Jadwiga Ignaczak czy Joanna Sibilska, a także krytyków muzycznych zainteresowanych tematyką baletu, jak: Małgorzata Komorowska, Wanda Obniska, Bogusław Kaczyński, Wacław Panek, Jacek Marczyński i inni.
Po długiej przerwie, w 2008 roku ukazał się jeden numer na płycie CD nakładem prywatnym. Znowu nastąpiła przerwa, ponownie krytycy i teoretycy tańca musieli czekać na pismo dedykowane tylko i wyłącznie sztuce tańca.
W roku 2014 grupa młodych krytyków i teoretyków tańca zebrała się, by wskrzesić idee pisma. Nr 1-2/2015 (19-20) to pierwszy numer reaktywowanego periodyku.
W roku 2016 fundacja Instytut Rozwoju Kultury została wydawcą magazynu Taniec. Wydaliśmy już 17 numerów!
Współpracujemy przy różnych wydarzeniach z liczącymi się w kraju instytucjami, teatrami i festiwalami, m.in. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Centrum edukacji Artystycznej, Instytut J. Grotowskiego we Wrocławiu, Polska Sieć Tańca, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Zamek w Szczecinie, festiwal Ciało/Umysł, Balet Cracovia Danza.
III Kongres Tańca odbędzie się w dniach 19-21 marca 2023 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach. Jest to jedno z kluczowych wydarzeń dla polskiego środowiska tańca,
którego celem jest wspólna dyskusja nad przyszłością tańca w Polsce oraz ewaluacja działań na rzecz tańca. Nadchodząca edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem III Kongres Tańca: Dyskutujmy. Twórzmy. Działajmy.
Dodatek" Edukacja taneczna" skierowany jest do nauczycieli, pedagogów, instruktorów tańca i edukatorów kulturalnych, a także terapeutów i wychowawców.
21. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu - odbędzie się w dniach 10-15 października w Warszawie. W tym roku zagości na scenach STUDIO teatrgaleria, Komuny Warszawa oraz w siedzibie Instytutu Sztuki PAN.
Drodzy Czytelnicy! W listopadzie ukazało się JUBILEUSZOWE 40 wydanie Tańca w numeracji ciągłej Wydawnictwa to dla nas powód do świętowania. Zapoznajcie się z nowym numerem, szczegóły w zakładce Kwartalnik. Zapraszamy do czytania!
Główny trzon redakcyjny tworzą ludzie wykształceni kierunkowo, odznaczający się wyjątkowym zapałem i aktywnością. Nasi Redaktorzy prezentują ośrodki naukowe i kulturalne (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Stały skład redakcji:
Anna Banach - polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze, teoretyczka i historyczka tańca.
Marianna Jasionowska - redaktor naczelna. Doktor Nauk Społecznych, absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Ewa Kretkowska - magister filologii polskiej, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Marta Mück - tancerka, nauczyciel tańca, doktorantka w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Marta Seredyńska – absolwentka Wiedzy o teatrze oraz Mediów Interaktywnych i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
PR i marketing: –Patrycja Kondziałka - mgr historii kultury, filozofka, fotografka, specjalistka ds. reklamy
Autorzy współpracujący Anna Gryszkiewicz, Krzysztof Hliniak, Alicja Iwańska, Justyna Stanisławska, Aleksandra Pacak, Elżbieta Pastecka, Monika Węgrzyn, Marek Zadłużny
WOLONTARIUSZE Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, energię i wsparcie!
Aktualny plik pdf do ściągnięcia:
Teoretyczne inspiracje aktywności muzyczno-ruchowej i tanecznej w edukacji powszechnej – Mirosław Kisiel
Taniec a wychowanie estetyczne– Alicja Iwańska
Balet w pigułce cz. 2, czyli od sylfidy po akrobatę – Katarzyna K. Gardzina-Kubała
Sztuka akompaniamentu – rozmowy z akompaniatorkami baletu – Agnieszka Narewska-Siejda
Taniec jest mostem pomiędzy tym co ulotne i nieuchwytne a cielesnością. Wywiad z Andrzejem Morawcem– Kinga Lanc
W sieci: Labanarium – Paulina Wycichowska
Edukacja publiczności poprzez festiwale tańca współczesnego w Polsce – Marta Seredyńska, Marek Zadłużny
Numery archiwalne 2016-2019
Dowiedz się więcej
o czym pisaliśmy w poszczególnych numerach
Zostań Mecenasem TAŃCA
Możesz pomóc tworzyć magazyn TANIEC i wesprzeć naszą działalność. Czasopismo jest dostępne
bezpłatnie, ale praca nad nim to wiele godzin poświęconych na pisanie i tworzenie magazynu, który otrzymujesz od nas.
Darowizny można dokonać na konto fundacji Instytut Rozwoju Kultury
z dopiskiem TANIEC:
mBank 26114020040000360278730653
Szukamy autorów
Dla autorów
Reklama w TAŃCU i na naszym Fb
Skontaktuj się z nami!
Naszą misją jest też promocja ciekawych wydarzeń w dziedzinie tańca dlatego obejmujemy naszym
patronatem medialnym różne projekty.
Nasze patronaty w sezonie 2022:
DO Festival Festiwal Kalejdoskop 2022 MOVE FESTIVAL 2022 21. Ciało/Umysł. Projekt "Szczeliny"-Kobiety w sztukach performatywnych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego 25.Festiwal Rozdroże MOVE FESTIVAL 2021 program Scena dla Młodych 18. Festiwal Kalejdoskop Konkurs Golden Pointe Shoes 2021 Online 22. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” Warsaw CI Flow festiwal 20. Ciało/Umysł. Niech żyję! Rozmównica Polski Teatr Tanca Premiera "Szepty i cienie" Opera Nova w Bydgoszczy Nasze patronaty w sezonie 2020: 21. Festiwal Tanców Dworskich „Cracovia Danza” 19. Festiwal Ciało/Umysł Performing Europe Warszawskie Muzeum Tanca II Kongres Tańca Tanecznik Premiera filmu "A potem tańczyliśmy" Premiera "Don Juan" Teatr Wielki w Poznaniu Zawirowania
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
kwartalnik.taniec@gmail.com
mBank 26114020040000360278730653
Instytut Rozwoju Kultury